Det är otroligt vad tiden rusar! Nu vill jag bromsa den lite, för att hinna med att njuta ordenligt av tiden innan jul. Det är en härlig tid:) Bara mys, trevliga fester, tända ljus och glögg! Det är underbart att ha Pigge hemma hela den här tiden också, annars brukar han ju flänga som mest till Älmhult och revyn där den här tiden. Känns skönt att vi tog det beslutet att köra en februari-revy där istället:)
Jag har haft underbara dagar med Filippa och Emilie! Roligt att julshoppa med Emilie, fast så mycket shoppande blev det inte, mest mat och fika:) Det är underbart att få rå om Emilie själv:) Sen bjöd hon och Richard på en fantastisk middag på kvällen.
Idag ska jag och Ljunkan fixa lite inför discot som är imorgon. Det är kul att göra nåt helt annourlunda än jag brukar, det berikar. Det är fullbokat med matgäster, förhoppningsvis kommer det massor av folk på dörren. Vi har ju en kanon-DJ, Håkan Fåhraeus, så det kommer att bli hur bra som helst!
Igår repeterade vi Ruggugglan. Alla var där!!!! Tror det var första gången...Efter det var vi upp en sväng till Dalasalen när dom höll på med julshowen. Inte den lättaste publiken att jobba för...... men det var ju onsdag, då är kanske inte folk riktigt på G.... Men artisterna gör en helt fantastisk show! Sån närvaro och laddning "så man kan skära i den med sillkniv", som det stod i tidningen:)
Pigge ska göra ritning till baren som ska vara i Ruggugglan, sen träna och fila på sitt manus. Själv ska jag leta musik till Älmhultsföreställningen och även leta rekvisita till Ruggugglan. Det är bara två veckor kvar till premiären:)
Må så gott!
/Eva